Skip to content

46 Kelsey Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block33304
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,711
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
20%
Improvement Value:$43,700
80%
Total Assessment$54,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,150+4.2%
2024$3,023+0.3%
2023$3,015+0.3%
2022$3,006+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,711DeedBook 6500, Page 803Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$26,000

From:

To:

Sq Ft1,291DeedBook 6302, Page 517Recorded10/2/2017

Property Sale

Sale
$12,000

From:

To:

Sq Ft1,291DeedBook 6302, Page 512Recorded10/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900