Skip to content

48 Kelsey Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1800

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block33304
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,711
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,500
19%
Improvement Value:$43,700
81%
Total Assessment$54,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,144+4.2%
2024$3,017+0.3%
2023$3,010+0.3%
2022$3,000+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$68,000
Sq Ft1,711DeedBook 6500, Page 994Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$22,500

From:

To:

Sq Ft1,291DeedBook 6308, Page 1Recorded11/21/2017

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4727, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1800