Skip to content

66 Kelsey Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1800

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Oct 31, 2006

Property Information

Block33304
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,291
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,700
19%
Improvement Value:$44,400
81%
Total Assessment$55,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,196+4.2%
2024$3,067+0.3%
2023$3,060+0.3%
2022$3,050+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5505, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1800