Skip to content

74 Kelsey Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1800

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 1994

Property Information

Block33304
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,313
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
21%
Improvement Value:$39,900
79%
Total Assessment$50,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,930+4.2%
2024$2,811+0.3%
2023$2,804+0.3%
2022$2,795+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1800