Skip to content

76 Kelsey Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1800

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 18, 1999

Property Information

Block33304
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
20%
Improvement Value:$42,400
80%
Total Assessment$53,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,075+4.2%
2024$2,951+0.3%
2023$2,943+0.3%
2022$2,934+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1800