Skip to content

653 Ingham Way

Trenton, NJ 08638

Last Sale Date
Jul 20, 2017

Property Information

Block33304
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$16,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$803+25.7%
2018$639+0.3%
2017$636+0.5%
2016$633+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6294, Page 1071

Property Sale

Sale
$125
DeedBook NaN, Page NaN