Skip to content

329 Gardner Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1921

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Mar 27, 2019

Property Information

Block33701
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,570
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
29%
Improvement Value:$66,800
71%
Total Assessment$94,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,459+4.2%
2024$5,239+0.3%
2023$5,225+0.3%
2022$5,208+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,570DeedBook 6363, Page 943Recorded4/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1921