Skip to content

325 Gardner Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1921

Last Sale Price
$86,900
Last Sale Date
Jul 29, 2002

Property Information

Block33701
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,570
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
30%
Improvement Value:$63,600
70%
Total Assessment$90,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,273+4.2%
2024$5,060+0.3%
2023$5,048+0.3%
2022$5,031+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 4344, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1921