Skip to content

307 Gardner Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 15, 2007

Property Information

Block33701
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
33%
Improvement Value:$54,600
67%
Total Assessment$81,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,751+4.2%
2024$4,559+0.3%
2023$4,548+0.3%
2022$4,533+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5580, Page 131

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930