Skip to content

30 N Dean Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Aug 5, 2019

Property Information

Block32704
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,500
14%
Improvement Value:$64,600
86%
Total Assessment$75,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,357+4.2%
2024$4,181+0.3%
2023$4,170+0.3%
2022$4,157+19.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
Sq Ft1,420DeedBook 6378, Page 105Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 2588, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1920