Skip to content

509 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2001

Property Information

Block33702
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
18%
Improvement Value:$112,300
82%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,959+4.2%
2024$7,638+0.3%
2023$7,619+0.3%
2022$7,594+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924