Skip to content

501 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1924

Last Sale Date
Jun 29, 2012

Property Information

Block33702
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,500
17%
Improvement Value:$115,800
83%
Total Assessment$139,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,081+4.2%
2024$7,755+0.3%
2023$7,735+0.3%
2022$7,710+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924