Skip to content

211 Renfrew AveTrenton, NJ 08618

Built 1954

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Feb 23, 2023

Property Information

Block33803
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,700
39%
Improvement Value:$120,700
61%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,393+6.6%
2024$10,684+0.3%
2023$10,656+0.3%
2022$10,621+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000
Sq Ft2,224DeedBook 6517, Page 546Recorded3/13/2023

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 4409, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1954