Skip to content

120 Kensington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1935

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 22, 1995

Property Information

Block33904
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,900
36%
Improvement Value:$122,200
64%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,144+4.2%
2024$10,694+0.3%
2023$10,667+0.3%
2022$10,633+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2986, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1935