Skip to content

120 Buckingham Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1929

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 10, 2010

Property Information

Block33905
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,871
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
41%
Improvement Value:$99,000
59%
Total Assessment$167,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,734+4.2%
2024$9,341+0.3%
2023$9,318+0.3%
2022$9,288+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6087, Page 261

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929