Skip to content

1532 Riverside Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1914

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 12, 2021

Property Information

Block34001
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,302
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
19%
Improvement Value:$80,800
81%
Total Assessment$99,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,784+4.2%
2024$5,550+25.4%
2023$4,426+0.3%
2022$4,411+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft2,302DeedBook 6458, Page 531Recorded9/28/2021

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4589, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1914