Skip to content

109 Laclede Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block34001
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,900
20%
Improvement Value:$77,300
80%
Total Assessment$97,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,639+4.2%
2024$5,411+0.3%
2023$5,398+0.3%
2022$5,380+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,320DeedBook 6527, Page 1805Recorded7/10/2023

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 5885, Page 94

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 3208, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1912