Skip to content

5 Sanhican Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1923

Last Sale Price
$4,000
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block34101
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,766
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,200
16%
Improvement Value:$54,400
84%
Total Assessment$64,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,747+4.2%
2024$3,596+0.3%
2023$3,587+0.3%
2022$3,576+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,000

From:

To:

Sq Ft1,766DeedBook 6214, Page 301Recorded3/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1923