Skip to content

43 Sanhican Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1917

Last Sale Date
Jul 10, 2012

Property Information

Block34404
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,695
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,500
12%
Improvement Value:$69,600
88%
Total Assessment$79,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,589+4.2%
2024$4,404+0.3%
2023$4,392+0.3%
2022$4,378+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1917