Skip to content

17 Lasalle Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block34101
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
16%
Improvement Value:$47,400
84%
Total Assessment$56,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,272+4.2%
2024$3,140+0.3%
2023$3,132+0.3%
2022$3,122+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 6573, Page 914

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5493, Page 281

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3936, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1920