Skip to content

105 Clearfield Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 26, 2022

Property Information

Block34303
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,200
21%
Improvement Value:$72,300
79%
Total Assessment$91,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,308+4.2%
2024$5,094+0.3%
2023$5,081+0.3%
2022$5,065-8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,442DeedBook 6473, Page 774Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5712, Page 198

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 2294, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1912