Skip to content

9 Bruce Park Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Date
Sep 15, 2023

Property Information

Block34402
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,800
22%
Improvement Value:$38,300
78%
Total Assessment$49,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,848+4.2%
2024$2,733+0.3%
2023$2,727+0.3%
2022$2,718+12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955