Skip to content

59 Sanhican Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1917

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block34404
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,525
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
13%
Improvement Value:$54,300
87%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,626+4.2%
2024$3,479+0.3%
2023$3,471+0.3%
2022$3,459+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,525DeedBook 6350, Page 1269Recorded12/4/2018

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 3728, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1917