Skip to content

143 Huff Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1953

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 9, 2011

Property Information

Block34603
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
20%
Improvement Value:$67,200
80%
Total Assessment$83,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,850+4.2%
2024$4,654+0.3%
2023$4,642+0.3%
2022$4,627+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 6121, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1953