Skip to content

40 Cadwalader Terr

Trenton, NJ 08618

Built 1948

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block35005
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,026
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,400
9%
Improvement Value:$195,800
91%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,484+4.2%
2024$11,980+88.8%
2023$6,347+0.3%
2022$6,327+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$287,000
Sq Ft2,026DeedBook 6491, Page 473Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft2,026DeedBook 6443, Page 121Recorded6/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 1948