Skip to content

233 Oliver Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1944

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block35006
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,500
21%
Improvement Value:$62,100
79%
Total Assessment$78,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,560+4.2%
2024$4,376+0.3%
2023$4,365+0.3%
2022$4,351+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 5334, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1944