Skip to content

863 Parkside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Feb 11, 2003

Property Information

Block35101
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
41%
Improvement Value:$37,300
59%
Total Assessment$63,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,689+4.2%
2024$3,541+0.3%
2023$3,532+0.3%
2022$3,520+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 2523, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1950