Skip to content

857 Parkside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block35101
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
47%
Improvement Value:$29,200
53%
Total Assessment$55,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,196+4.2%
2024$3,067+0.3%
2023$3,060+0.3%
2022$3,050+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft952DeedBook 6430, Page 437Recorded2/12/2021

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 2745, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1950