Skip to content

853 Parkside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block35101
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
48%
Improvement Value:$28,200
52%
Total Assessment$54,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,138+4.2%
2024$3,012+0.3%
2023$3,004+0.3%
2022$2,994+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft896DeedBook 6530, Page 157Recorded8/1/2023

Property Built

Built

Year Built: 1950