Skip to content

847 Parkside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block35101
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
45%
Improvement Value:$31,700
55%
Total Assessment$57,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,341+4.2%
2024$3,207+0.3%
2023$3,199+8.9%
2022$2,938+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950