Skip to content

845 Parkside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Jul 20, 2006

Property Information

Block35101
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,700
46%
Improvement Value:$28,500
54%
Total Assessment$53,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,086+4.2%
2024$2,962+0.3%
2023$2,954+0.3%
2022$2,945+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$16,250
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950