Skip to content

831 Parkside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 29, 2006

Property Information

Block35101
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
50%
Improvement Value:$26,400
50%
Total Assessment$52,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,040+4.2%
2024$2,917+0.3%
2023$2,910+0.3%
2022$2,900+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5348, Page 14

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4492, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1950