Skip to content

59 Oak Lane

Trenton, NJ 08618

Built 1924

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block35102
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,756
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,300
10%
Improvement Value:$86,200
90%
Total Assessment$95,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,540+4.2%
2024$5,316+0.3%
2023$5,303+0.3%
2022$5,286+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$153,000
Sq Ft2,756DeedBook 6431, Page 215Recorded2/19/2021

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3497, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1924