Skip to content

51 Oak Lane

Trenton, NJ 08618

Built 1917

Last Sale Price
$24,000
Last Sale Date
Aug 4, 1983

Property Information

Block35102
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
14%
Improvement Value:$52,600
86%
Total Assessment$61,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,539+4.2%
2024$3,396+0.3%
2023$3,387+0.3%
2022$3,376+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 2224, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1917