Skip to content

30 Abernethy Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1936

Last Sale Price
$54,900
Last Sale Date
Nov 18, 1979

Property Information

Block36001
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
38%
Improvement Value:$95,000
63%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,818+4.2%
2024$8,462+0.3%
2023$8,441+0.3%
2022$8,413+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$54,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1936