Skip to content

165 W Hanover St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$531,000
Last Sale Date
Jun 18, 1984

Property Information

Block3603
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage26,112
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,700
11%
Improvement Value:$1,883,200
89%
Total Assessment$2,115,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$122,743+4.2%
2024$117,792+0.3%
2023$117,496+0.3%
2022$117,115+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$531,000
DeedBook 2262, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1950