Skip to content

412 Sanhican Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1931

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block36103
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
DescriptionF3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
30%
Improvement Value:$110,800
70%
Total Assessment$158,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,388+4.2%
2024$8,050+0.3%
2023$8,030+0.3%
2022$8,004+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$310,000
Sq Ft2,376DeedBook 6490, Page 803Recorded6/28/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$224,780

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 6322, Page 249Recorded4/4/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5624, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$49,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1931