Skip to content

325 W Hanover St

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Nov 1, 2024

Property Information

Block3708
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,000
16%
Improvement Value:$26,200
84%
Total Assessment$31,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,810+4.2%
2024$1,737+0.3%
2023$1,733+0.3%
2022$1,727+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000
Sq Ft1,386DeedBook 6573, Page 1034Recorded11/4/2024

Property Sale

Sale
$2,000
Sq Ft1,386DeedBook 6400, Page 1625Recorded3/27/2020

Property Sale

Sale
$56,650
DeedBook 5547, Page 104

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4579, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1920