Skip to content

327 W Hanover St

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Date
Apr 25, 2023

Property Information

Block3708
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
16%
Improvement Value:$28,500
84%
Total Assessment$34,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,972+4.2%
2024$1,893+0.3%
2023$1,888+0.3%
2022$1,882+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6521, Page 890

Property Sale

Sale
$6,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6331, Page 1282Recorded6/26/2018

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 5991, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1920