Skip to content

286 N Willow St

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block3901
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SB 2207 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
33%
Improvement Value:$88,000
67%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$7,151-3.9%
2020$7,439+5.2%
2019$7,071+40.9%
2018$5,017+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6362, Page 424

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 5132, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1950