Skip to content

29 Bellevue Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jan 8, 2004

Property Information

Block4001
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB 988 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,000
23%
Improvement Value:$40,200
77%
Total Assessment$52,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,028+4.2%
2024$2,906+0.3%
2023$2,899+0.3%
2022$2,889+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4702, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1950