Skip to content

324 Calhoun St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$102,586
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block4003
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,556
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
6%
Improvement Value:$95,500
94%
Total Assessment$101,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,865+4.2%
2024$5,628+0.3%
2023$5,614+0.3%
2022$5,596+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$102,586
Sq Ft2,556DeedBook 6567, Page 433Recorded9/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 1950