Skip to content

348 Reservoir St

Trenton, NJ 08618

Built 1897

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Apr 5, 2019

Property Information

Block4302
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
13%
Improvement Value:$37,000
87%
Total Assessment$42,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,471+4.2%
2024$2,372+0.3%
2023$2,366+0.3%
2022$2,358+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$22,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 6363, Page 1212Recorded4/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 1897