Skip to content

308 Reservoir St

Trenton, NJ 08618

Built 1902
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block4302
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
39%
Improvement Value:$42,500
61%
Total Assessment$69,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,038+4.2%
2024$3,875+0.3%
2023$3,865+0.3%
2022$3,852+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft2,160DeedBook 6527, Page 980Recorded7/3/2023

Property Sale

Sale
$104,000
Sq Ft2,160DeedBook 6476, Page 1670Recorded3/2/2022

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5546, Page 1

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5113, Page 118

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 3062, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1902