Skip to content

134 Exton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2014

Property Information

Block5002
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage968
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
19%
Improvement Value:$29,400
81%
Total Assessment$36,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,112+4.2%
2024$2,026+0.3%
2023$2,021+0.3%
2022$2,015+1.6%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5786, Page 97

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 5302, Page 276

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4902, Page 1

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4796, Page 14

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 3438, Page 50

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 2613, Page 433

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1897