Skip to content

140 Exton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block5002
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionF1S 2808 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,805
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
70%
Improvement Value:$18,500
30%
Total Assessment$61,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$3,426+0.3%
2022$3,415+1.6%
2021$3,360+4.5%
2020$3,216+5.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6484, Page 377

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 4670, Page 57

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 2935, Page 132

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 2578, Page 483

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 2251, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1950