Skip to content

327 Brinton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2022

Property Information

Block5501
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,400
35%
Improvement Value:$24,900
65%
Total Assessment$38,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,222+4.2%
2024$2,132+13.6%
2023$1,877+0.4%
2022$1,870-10.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1943