Skip to content

339 Oakland St

Trenton, NJ 08618

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block5502
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,700
35%
Improvement Value:$27,300
65%
Total Assessment$42,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,436+4.2%
2024$2,338+0.3%
2023$2,332+0.3%
2022$2,325+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6555, Page 73

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1943