Skip to content

317 Oakland St

Trenton, NJ 08618

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 1994

Property Information

Block5502
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,700
34%
Improvement Value:$28,000
66%
Total Assessment$42,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,477+4.2%
2024$2,377+0.3%
2023$2,371+0.3%
2022$2,363+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 2442, Page 648

Property Built

Built

Year Built: 1943