Skip to content

323 Oakland St

Trenton, NJ 08618

Built 1943

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Sep 1, 2017

Property Information

Block5502
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,100
37%
Improvement Value:$23,800
63%
Total Assessment$37,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,199+4.2%
2024$2,110+0.3%
2023$2,105+0.3%
2022$2,098+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft972DeedBook 6299, Page 1365Recorded9/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1943